Kadim Tapınakların Kutsal Bilimi – Bodrum 2019

Cover pic -Tr

Kadim tarihten modern zamanlara, insanlar, yaşadıkları döneme, belli fonksiyonlara ve kendi bilinç seviyelerine göre farklı mimari yaklaşımlar denemişlerdir. Günümüzde, tüm teknolojik ilerlemeye ve elimizdeki araçlara rağmen, kadim tapınakların ve antik yapıların kullanımına ve amacına ilişkin halen açıklanamayan birçok soru bulunmaktadır.

 • Nasıl inşa edildiler, neden özellikle belli nitelikleri olan lokasyonlar seçildi ve materyel seçimlerinin sebepleri neydi?
 • Kutsal geometri nedir ve neden kadim tapınakların dizaynına uygulanmıştır?
 • Kadim kültürler, sonrasında mistikler ve taş ustaları, bu yapıları inşa etmek için neden bu kadar zaman, enerji ve kaynak harcamışlardır?
 • Yalnızca ilahi bir ibadet için mi inşaa edildiler, yoksa doğada kompleks bulunan başka fonksiyonlar da varmıydı?

Bu seminer, en ileri teknoloji ile spiritüeliteyi sentezleyen, hem teorik hem de pratik bir seminerdir. Odağımız, tapınakların dizaynını ve fonksiyonunu derinden kavramak ve bu sayede, onlarla farklı bir düzlemde, yeniden bir bağlantı kurabilmektir.

Dünya radyasyonunun çeşitli jeofiziksel lokasyon parametrelerini inceleyip, kutsal alan seçiminin bilimsel özelliklerini keşfedeceğiz. Höyük, taş anıtları (megalitler), piramitler, taş çemberleri, kadim tapınaklar gibi çeşitli kadim eserleri inceleyip, dünyanın her yerine inşaa edilmiş inanılmaz yapıların fonksiyonlarını açıklamaya girişeceğiz.

Seminerimiz Bodrum’un en güzel zamanında, 17 Mayıs’ta, Karia Princess Hotel’de başlayacak. 4 gün boyunca prezentasyonlar, sohbetler, pratik egzersizler, meditasyonlar, kadim tapınak ziyaretleri ve sabahları 1 saatlik Çigong çalışması ile enerji dengelemesi yapıp dolu dolu bir seminer geçireceğiz. Bu seminer/eğitim’de Geophilia Enstitüsü tarafından sertifika da verilecektir.

Temple_of_Apollo,_Didyma_06Programımızın son gününde 1 günlük opsiyonel bir tapınak turuna çıkıyoruz. Priene, Milet ve Didem’de bulunan, antik yunan uygarlığının birçok önemli tapınaknağını ziyaret edip, jeofiziksel anomaliler ve kutsal geometri dizaynı ile bağlantılı olan “alan harmoniği bilimi”ni doğrudan deneyimleme şansını yakalayacağız. Hocalarımız, Lydia ve Arturo ile beraber gezeceğimiz kutsal alanların güçlerine bağlanmak için meditasyonlar ve enerji çalışmaları yapacağız ki bu alanların enerjilerini, kendi enerjilerimize uyumlayabilelim.


Program:

Cuma 17 Mayıs (19:00 ‐ 21:30)

Tapınak ve kutsal geometriye giriş. Dinamik meditasyon.

Cumartesi 18 Mayıs (09:00 – 19:30)

Hakan Onum ile 1 saat Çigong çalışması.

Tufan Guven ile Altın Oranın Temeli.

Arturo ve Lydia ile özgürlük dansı. Alan harmoniklerine giriş ve fraktal bilim.

Öğlen yemeği ve sohbet.

Arturo ve Lydia ile dünya alanlarının dinamikleri ve zekası. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerine uygulamalar. Kutsal geometri ve tapınak çizimleri. Tapınak meditasyonu.

Pazar 19 Mayıs (09:00 – 19:30)

Hakan Onum ile 1 saat Çigong çalışması.

Arturo ve Lydia ile beş platonik cisim dansı. Dünya üzerindeki çeşitli tapınakların analizi ve Dünya alanıyla olan gizemli bağlantıları.

Öğlen yemeği ve sohbet.

Dan Winter ile canlı video konferans ve soru & cevap.

Arturo ve Lydia ile kutsal dizayn ve tapınakların bilimsel fonksiyonları. Tapınak blueprint mandala yaratımı, grup çalışması. Kapanış meditasyonu.

(Opsiyonel) Pazartesi 20 Mayıs (08:30 – 19:30)

08:30 Bodrum Merkez’den otobüs ile hareket.

2226“Priene, Milet, Didim Turu”nda, Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Mısır Tapınağı, dini bir merkez olan Delphinion, kehanetin tanrısı Apollon’a adanan bir tapınak ve ayrıca tapınak sıfatı taşımayan Antik Kentler, Büyük İskender’in evi, Bizans Kilisesi, Agora, Tiyatrolar… gibi birçok antik eseri de görme imkanımız olacak. Bu turu profesyönel tur operatörleri eşliğinde, hem popüler tarih perspektifinden hem de Lydia’nın bizlere anlatacağı alternatif perspektiften değerlendirme şansımız olacak. İçerisinde meditasyon ve enerji çalışmaları yapacağımız kutsal alanlarda, jeofiziksel anomaliler ve kutsal geometri dizaynı ile bağlantılı olan “alan harmoniği bilimi”ni doğrudan deneyimleme şansını yakalayacağız.

Priene tour cover TRTapınak Turunda, Priene, Milet ve Didem’de bulunan, antik yunan uygarlığının birçok önemli tapınaknağını ziyaret edip, jeofiziksel anomaliler ve kutsal geometri dizaynı ile bağlantılı olan “alan harmoniği bilimi”ni doğrudan deneyimleme şansımız olacak.

Gezeceğimiz kutsal alanların güçlerine bağlanmak için meditasyonlar ve enerji çalışmaları yapacağız ki bu alanların enerjilerini, kendi enerjilerimize uyumlayabilelim.


Program Detayları (20 Mayıs 2019)

 • 08:30 Bodrum Merkez’den otobüs ile hareket.
 • Bafa gölü kenarında kahve molası.
 • Priene Antik Kenti’ne ziyaret.

Priene 370 mt yükseklikte sarp bir kaya üzerine kurulan bir şehirdir. Yüksekte olması hem kentin farklı yerlerden görülebilmesine imkan sağlamış hem de saldırılara karşı koymada avantaj olmuştur. Ion birliğinin bir üyesi olduğu kabul edilen Priene hakkındaki ilk bilgiler MÖ 7 YY aittir. Kentte göreceğimiz tapınaklar Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı ve Mısır Tapınağı’dır. Ayrıca kentte Büyük İskender’in evi, Bizans kilisesi, Agora, Tiyatro, Gymnasion gibi yapıtları da görebilirsiniz.

 • Öğlen Yemeği.
 • Milet Antik Kenti’ne ziyaret.

2226Filozofların şehri olarak bilinen Miletos aslında bir liman kenti olarak kurulmuştur. Büyük Menderes Nehrinin getirdiği alüvyonlar ile liman dolduğu için zamanla önemini yitirmiştir. Kentte ilgi çeken yapılar arasında 15.000 kişi kapasiteli Roma tiyatrosu, Roma Hamamları, dini merkez olan Delphinion, ve 2 yy’da inşa edilen meclis binası vardır.

 • Didim (Didymaion) Ören yerine ziyaret.

Temple_of_Apollo,_Didyma_06Didymaion, Miletus’a bağlı bir kehanet merkezi ve kehanetin tanrısı Apollon’a adanan bir tapınak olarak bilinir. Devasa boyutları ile etkileyici olan tapınak çeşitli dönemlerde aşamalı olarak inşa edilmiş ve asla tamamlanamamıştır. Arkaik tapınağın yapımına MÖ 6 yy otralarında başlandığına inanılır. Helenistik tapınağın yapımına ise Büyük İskender’in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra başlandığına ve kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla asla yapımın tamamlanmadığına inanılıyor.

 • Bodrum’a varış ve turumuzun sonu 19:30.

 

Etkinlik Mekanı:

Hotel Karia Princess, Bodrum.

Adres: Eskiçeşme Mahallesi, Myndos Caddesi No:8 48400 Bodrum / Turkey

 

Eğitmenler:

01-952x635 - CopyLydia Isabel de Leon

Lydia, yapıların sağlık ve refah üzerindeki ilişkilerine odaklı çalışan Yunanlı bir Mimar ve Sağlık Koçudur. Fizyoloji doktorasını, “jeofiziksel anomalilerin biyoloji üzerindeki etkileri” üzerine yapan Lydia, çalışmalarını hakemli (akademik) dergilerde ve konferanslarda paylaşmaktadır. Kadim tapınakları ve lokasyonlarını 15 yıldır araştırmaktadır. Healing Architecture’ın (Şifalandıran Mimari) yaratıcısı ve Geophilia Enstitüsü’nün kurucu ortağıdır.

www.geophilia.org ♦ www.healing-architecture.com ♦ www.pentatonia.com

Arturo

Arturo Ponce de Leon

Arturo, Meksika’lı bir Mimar, Mühendis, Psikolog ve 20 yıldır öğrettiği ve mimari tasarımlarında uyguladığı bir kutsal geometri uzmanıdır. Yazdığı kitapların yanında, üniversitelerde, konferans ve seminerlerde uluslararası bir konuşmacıdır. Psicogeometria, Arqka, Sacred Geometry Üniversitesinin kurucusudur, Geophilia Enstitüsü’nün kurucu ortağıdır.

Tufan Güven, 2011 yılında, Bodrum’da yapmayı planladığı altın oran bazlı biyolojik mimari kompleksi (yaşam alanları, kişisel gelişim merkezi, permakültür alanı… vs) projesi kapsamında Arturo ile tanışmıştır. Arturo, klasik mimarların aksine, mimari ve biyoloji arasındaki dinamikleri ve ayrılmaz ilişkiyi farkedip bu anlayışı mimari çalışmalarında kullanarak ve biyoaktif alanlar yaratarak dünya üzerindeki sayılı mimardan biri olduğunu kanıtlamıştır. http://www.arqka.com websitesinde, Arturo’nun geliştirmiş olduğu projeleri incelerseniz kendisinin bu alandaki derin tecrübesini görebilirsiniz. Dan Winter ile geçmişte yaklaşık 10 yıl boyunca beraber çalışmış olan Arturo ilk kez Türkiye’de bir seminer verecektir.

www.arqka.com ♦ www.geophilia.org

Picture1

Dan Winter (ABD, Fransa)

Zamanımızın en dinamik düşünürlerinden biri olan Dan Winter, saygın bir akademik, fizikçi, yazar, piyanist, usta animatör, mucit ve Kutsal Geometri ve Bilincin Bilimsel Doğası üzerine en önde gelen otoritelerden biridir.

Dan, kendini bilimin en ileri noktasında konumlandırırken, öğretilerini, insanların inanç sistemlerini, çevreyi, sağlığı ve bilinçlerinin gelişmesini yeniden gözden geçirmeleri için ilham vermek amacıyla kullanıyor.

Dan Winter, altın oran ile mükemmelleştirilmiş fraktal faz uyumuna dayanan bilimin mevcut problemlerimizi kökten nasıl çözebileceğimizi keşfetmiştir. Kendisi, maksimum yapıcı birleşme, baskı ve faz uyumu probleminin altın oranı veren dalga fonksiyonlarıyla çözümlenebileceğini ilk kez ispat etmiştir. Hidrojen atomunun radiasının, Planckin tam olarak altın oran faz uyumu katlarından oluştuğunu keşfetmesiyle de ünlüdür.

Dan Winter, altın oran bazlı fraktal alanların biyolojiyi maksimum derecede desteklediğini ve bunun tam tersi alanların da biyolojiyi maksimum zehirlediğini ispat etmiştir. Biyolojiyi maksimum destekleyen fraktal alan bilimini, hayatımıza entegre edebilmemiz için teknolojiler geliştirmektedir.

http://www.fractalfield.comhttp://www.goldenmean.info

Tufan Güven 01

Tufan Güven

Tufan Güven, finans sektörü, hedge-fon yönetimi geçmişine sahip. Araştırmacı, yazar, organizatör, profesyönel DJ. Kutsal geometri, altın oran, fraktal alan bilimi, kuantum fiziği, holografik evren, ezoterik ve okült öğretiler, simya, transhümanizm, imgeleme, alternatif terapiler, antropozofi ve toplum mühendisliği konularında araştırmacı. İnsanlığın, modern toplumun ve sosyo-ekonomik yapıların temel problemlerini gözlemleyerek, fraktal alan bilimini, mevcut problemleri çözümleyebilecek şekilde hayatımıza nasıl entegre edebileceğimizi paylaşmaktadır. Fraktal alan bilimi, kutsal geometri, holografik evren ve simya konularında eğitimler vermektedir. Organizatör olarak, yurt içinde ve yurt dışında spiritüelite ve bilim bazlı etkinlikler düzenlemektedir. 

Tufan, 2017 yılında Fransa’da katıldığı bir konferansta, Lydia Isabel de Leon ile tanışmış ve “jeofiziksel anomaliler” üzerine verdiği konuşmasını büyük bir beğeniyle dinledikten sonra bu konuların Türkiye’ye ulaşmasını arzu etmiştir.

 www.fraktalalan.com

Hakan Onum 01

Hakan Onum

İçsel Sanatlar (Tıbbi Çigong, Taici Çüen, Şiatsu, Feng Şui, İ Cing) Öğretmeni, Terapisti

İstanbul Alman Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İyi düzeyde Almanca ve İngilizce biliyor.

Psikoloji, deneysel ruhbilim, gök fiziği, kuantum fiziği, ergonomi, sibernetik, yeşil düşünce, bilinçlilik bilimi, kaos teorisi, fraktal geometri, biyofizik, yeni biyoloji (morfik rezonans, morfogenetik alanlar), derin ekoloji, yaşammerkezcilik, şamanlık, Brahmancılık, Vedacılık, tasavvuf, Budacılık, Daoculuk, Çin evrendoğumu ve –bilimi, geleneksel Çin tıbbı, çigongun (canlılık bilim – sanatı) tıp ve ruhsal gelişim alanları ilgileri kapsamında oldu.

İçsel sanatlar alanında yurt içi ve dışında eğitimler aldı ve almayı sürdürüyor. 1995 yılında Okyanus Yayıncılık’tan Çin Masalları çevirisi, 2004 yılının Ekim ayında Yol Yayınları’ndan ‘EJDERİ UYANDIRMAK, Çigong, Bir Canlılık Bilimi’ adı altında çigong üzerine kitabı yayınlandı. Buğday Organik Yaşam Dergisi ve Üçüncü Göz’de makaleleri yayınlandı. Yurt içinde çeşitli illerde ve kurumlarda, yurt dışında Bulgaristan (Borovetz) ve Almanya’da (Horn Bad-Meinberg) ders verdi.

Vadi Ruhu Çigong Okulu adı altında 1989 yılından beri taici çüen, 1990 yılından beri Zen şiatsu ve 1999 yılından beri de çigong eğitimi vermekte, çigongu koruyucu sağlıkta olduğu kadar tedavi (can yetkinleştirme terapisi) alanında da kullanmakta, feng şui ve I Cing danışmanlığı yapmaktadır. Güncel olarak Muğla Bodrum’da kendi merkezinde içsel sanatlar uzmanı olarak çalışmaktadır.

www.vadiruhu.com